2025-04-04

Baltijos šalių konferencijoje diskutuota, kaip išlaikyti pusiausvyrą tarp teisinio reguliavimo ir technologinės pažangos

Balandžio 3 d. Vilniuje įvyko Baltijos šalių bankų sektoriaus konferencija, skirta duomenų apsaugai finansų srityje. Renginyje dalyvavo Latvijos, Estijos ir Lietuvos duomenų apsaugos institucijų vadovės – Jekaterina Macuka (nuotoliu), Pille Lehis, Dijana Šinkūnienė, Europos Komisijos Duomenų apsaugos skyriaus teisės ir politikos pareigūnė Valda Beizītere, Baltijos šalių bankų bei technologijų verslo atstovai. 

Ekspertai nagrinėjo dirbtinio intelekto taikymą finansų sektoriuje, jo galimybes, teisinius ir moralinius aspektus; gilinosi į asmens duomenų tvarkymą pinigų plovimo prevencijos kontekste, sukčiavimo prevenciją; diskusijose ieškojo atsakymų, kaip išlaikyti balansą tarp privatumo apsaugos ir naujausių saugumo standartų įgyvendinimo.

Kaip sveikinimo kalboje sakė Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos (toliau – VDAI) direktorė Dijana Šinkūnienė, šios konferencijos temos – BDAR įgyvendinimas, dirbtinis intelektas, kiti duomenų apsaugos klausimai bei tendencijos finansų sektoriuje – aktualūs ir svarbūs ne tik finansų įstaigoms, VDAI, bet ir plačiajai visuomenei. „Nauji skaitmeninio amžiaus technologiniai įrankiai ir išradimai daro didžiulę įtaką ne tik finansų sektoriui, bet ir kasdieniam žmonių gyvenimui. Todėl mūsų, priežiūros institucijų, pagrindinis uždavinys ir tikslas – užtikrinti pusiausvyrą tarp inovacijų ir teisinio reguliavimo, laikantis aukščiausių duomenų apsaugos standartų“, – teigė D. Šinkūnienė.

Pranešėjai ir diskusijų dalyviai iš esmės sutiko, kad tik bendraujant ir bendradarbiaujant visoms suinteresuotoms grupėms įmanoma rasti geriausius sprendimus ir bandyti užtikrinti protingą pusiausvyrą tarp teisinio reguliavimo ir naujausių technologijų. Balansavimas, bendradarbiavimas ir nuolatinis mokymasis, be kurių, Baltijos renginio dalyvių vertinimu, moderni duomenų apsaugos praktika neįsivaizduojama.

Keletas renginio vedėjos, žurnalistės Eglės Daugėlaitės įžvalgų, apibendrinančių konferencijos diskusijas:

  • Verslas, siekdamas apsaugoti savo klientus, turėtų valdyti duomenų srautus, naudoti patikimus įrankius ir atsakingai dirbti su jautriais duomenimis;
  • Rizikos vertinimas turi būti tik tada, kai yra apibrėžti veiklos tikslai ir apimtys, pasirinktos techninės priemonės;
  • Turime išlikti atsargūs – kibernetinės grėsmės nuolat tobulėja;
  • Dirbtinio intelekto (DI) poveikio vertinimas turi tapti nuolatine ir įprasta praktika;
  • Naudodami DI, perspektyvoje turime matyti žmogų – net jei mašinos yra greitesnės, turime galvoti apie žmogų;
  • Skaidrumas taip pat labai svarbus – turime nuolat ieškoti pusiausvyros;
  • Priežiūros institucijos privalo ne tik prižiūrėti teisės aktų įgyvendinimą, bet padėti juos suprasti, kartu su verslu ir kitomis institucijomis ieškoti geriausių sprendimų;
  • Baudos problemų neišsprendžia – geriausia priežiūra yra tada, kai aiškiai nubrėžiamos ribos;
  • Visas finansų sektorius yra tarsi mūšio laukas, kuriame reikia identifikuoti teisės pažeidėjus;
  • Nestandartinis mąstymas ir bendradarbiavimas – raktas į sėkmę;
  • Svarbiausia siekiant, kad viskas pavyktų, –  komunikacija.

Dėkojame konferencijos dalyviams ir svečiams už gausų dalyvavimą, Lietuvos bankų asociacijai už galimybę prisidėti prie šio įdomaus ir naudingo renginio organizavimo. (Nuotraukos Gedimino Gražio)

Papildomos informacijos rasite LBA svetainėje.

3